Bugün, 13 Temmuz 2024 Cumartesi

Nesrin Erdoğmuş


Emekli ve memurların hali

Sevgili Dostlarım 2023 yılından sizlere Merhaba.


Bu yılda siz okuyucularımıza sağlık mutluluk huzur para aşk sevgi ve tüm güzellikleri diliyorum.... Geçtiğimiz günlerde biliyorsunuz ki ; asgari ücret ile maaş alan emekçi kardeşlerimizin artışları belli oldu.

Bu koşullarda 5.500 TL maaşları net olarak 8.500 TL ye yükseldi . Eve tabii ki gözler Emeklilerin ve Memurların maaşlarına dikilip bekleyiş başladı. Bugün Emekli ve Memur maaşlarının yüzdelik artışı belli oldu.

Emeklilere yüzde 30 Memur maaşlarına da yüzde 30 artış geldi. Bütün emekliler şokta. Memurlar şokta... Yani şuan bu rakamın günümüz koşullarındaki enflasyona göre uyarlarsak resmen vatandaş ne yapacağını bilemez durumda.

Artık vatandaş alım gücünün düştüğünü yıllar önce biliyor olsa da şuan sadece aç kalmamak için en ucuzundan karnını doyurmayı düşünüyor. Kiralar almış başını gidiyor.

Peki neden yasal bir düzenleme ile kira artışları kontrol altına alınmak istense bile ev sahibilerin hiç bir şey gözetmeden bunlara uymadığını tespit edemiyorlar mı ? Yüksek miktarda artan kirayı kabul etmeyen kiracılar mecburen taşınmak zorunda kalıyor. Bu tabii ki daha masraflı bir yük oluyor. Şimdi gelelim emeklilere. SSK Bağ -kur ve Emekli Sandığından emekli olan vatandaşlara . Evet ben bir ekonomist değilim amma velakin bu ülkede yaşayan bir emekli vatandaş olarak emeklilerin çektikleri çileleri en iyi ben ve benim gibi bu maaşa talim edenler bilirler.

Emeklilerin bu enflasyonda ayakta durup insan gibi yaşaması bu maaş ile zorlaşınca ikinci iş için pazarda limon bile satmaları bir şey ifade edemiyor.

Yani hayat standartlarını bırakın rahat yaşamaya elverişli olmasına günden güne sağlıksız bir ortamda yaşayan emekli vatandaşlar sağlıklarını kaybediyorlar. Yani hükümet bu durumda ben hala " Devlet Baba " diyorum.

Vatandaşını resmen ölme sürün bu maaşla demeye getiriyor. Evet bu sana verdiğim maaşla ölmezsin ama sağlıklı beslenmende olmaz sadece sürünürsun.

Hastanelere aile hekimlerine gider ilaç yazdırırsın ama ilaç bedellerini de aylık maaşından keserim diyor. Dişlerin mi artık çürüdü. Gider yaparsın cebinden ödersin. Dış yapma implat çok mu ücreti tutuyor. Yapmazsın dişsiz dolaşırsın.

Oğlun kızın mı okuyor ; okutmaya gücün mü yetmiyor okutma efendim çalışsın mı dersin. Hadi çocuklarımızı okutmayalım ne iş bulacaklar. Okudu üniversiteyi bitirdi. Yine iş yok. Şu güzel yurdum da tarım yok. İş istihdamı yok.

Fabrika yok Üretim yok Eğitim sisteminin kalitesi yok. Veliler özel okul arayışında, dershane arayışında, özel öğretmenler arayışında. Yani anlayacağınız bu güzel yurdum da Yok yok yok.... Şu da bir gerçek ; Sadece tüketen bir toplum olup ortaya çıktık.

Dar gelirli ailelerin çocuklarının çektikleri sıkıntıları çok fazla görüyoruz. Ama orta halli ve Zenginlik dediğimiz ailelerin çocukları sadece ve sadece tüketmeyi kendilerinde hak görüyorlar.

Sevgili okuyucularımız konumuz memur ve emeklilere verilen zamlardı. Ama market reyonlarına bakıldığında verilen zammın üç katı bir artış herhangi bir ürünün fiyatı olarak raflarda yerini almış. Ne olacak Nasıl olacak Nasıl geçineceğiz. Nasıl zaruri ihtiyaçlarımızı karşılayacağız.

Nasıl sağlıklı ve insan gibi yaşamayı başaracağız. Ben bu toplumda yaşayan emekli bir kadın olarak artık bunu başarabileceğinden şüpheliyim. Çünkü doluya koysan almıyor boşa koysan dolmuyor Hepimiz çocuk okutuyoruz.

Hepimiz sağlıklı yaşamak istiyoruz Hepimiz barınma ısınma yeme içme giyinme olarak insan olarak yaşayabilme çabasındayız.

Bu maaşlarla çok ve zor. Artık ne yapacağız bilemiyorum Maaşlara artış verilirken ürünlere zam yapılmasının tedbirli denetimli olmasını istiyoruz. Bu arada TÜİK diye bir kurum var değil mi ?

Kanımca bu ülkedeki en hayalci bir birim olarak görüyorum.

Birde Televizyonlarda Sosyal medyadaki videolarda sağlıklı beslenme izlwyicilere bol bol en güzelinden uzmanlar tarafından anlatılıyor. Anlatınız anlatınız.

Hangi parayla neyi nasıl alacağımızı da lütfen anlatınız. Bekliyoruz.... Sevgiler saygılar selamlar gönderiyorum.